Jak poprawić płodność?

Według Światowej Organizacji Zdrowia, problem z poczęciem dziecka leży po stronie mężczyzny aż w 35% przypadków. Jak zatem sprawdzić i w razie potrzeby poprawić własną płodność?

 

Przyczyny i objawy niepłodności

Istnieją różne przyczyny niepłodności (odwracalnej niezdolności do spłodzenia dziecka) u mężczyzn. WHO w głównej mierze wskazuje na silne zmiany środowiskowe, a kolejnymi najczęściej wymienianymi czynnikami są: palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu i kofeiny, a także otyłość. Niepłodność mogą również powodować przebyte schorzenia urologiczne, takie jak przerost i infekcje prostaty czy żylaki najądrzy, ale także grypa, nadciśnienie, cukrzyca czy podwyższona prolaktyna.

Jednymi z objawów niepłodności są zaburzenia erekcji i spadek libido. Zaniepokoić powinna także mniejsza objętość i inny kolor ejakulatu, niż dotychczas, ból jąder, zniekształcenie moszny, jak również dolegliwości bólowe odczuwane w trakcie i po stosunku.

Badania na płodność dla mężczyzn

Podstawowym badaniem płodności u mężczyzn jest medyczna ocena nasienia, do której należy się wcześniej przygotować. Konieczna jest minimum 3-dniowa abstynencja seksualna, w czasie której należy także unikać spożywania alkoholu. Aby wyniki badania były wiarygodne, lekarz powinien przeprowadzić z pacjentem szczegółowy wywiad dotyczący jego stanu zdrowia i trybu życia.

Badania płodności mężczyzn można uzupełnić o biopsję jądra – z najądrzy pobierany jest wycinek do badania histopatologicznego, którego wynik potwierdzi obecność lub wskaże brak komórek plemnikotwórczych w jądrze. Mężczyźni po 40. roku życia i tacy, u których przyczyna niepłodności nie została wykryta, mogą poddać się specjalistycznym testom SCD.

W aptekach można nabyć testy na płodność, które przeznaczone są do domowego użytku. Zawierają one specjalny roztwór barwiący plemniki – im ciemniejszy jest odczyn po zakropleniu spermy, tym większa ilość plemników w nasieniu. W zestawie znajduje się specjalny tester, dzięki któremu można samodzielnie odczytać wynik.

Jak poprawić jakość nasienia?

Mężczyźni starający się o dziecko powinni wykluczyć z diety przede wszystkim produkty wysoce przetworzone. Dieta na płodność powinna być bogata w witaminę C (wpływa na liczbę i ruchliwość plemników), E i selen. Warto więc jeść pomidory, grzyby, czosnek oraz nieczyszczone produkty zbożowe. Posiłki powinny być wzbogacone o zielone warzywa liściaste, orzechy, oleje roślinne, a także produkty zwierzęce, takie jak jaja i mleko. Na metabolizm hormonów duży wpływ ma także cynk, który można znaleźć w rybach, czerwonym mięsie i nasionach roślin strączkowych. Jego niedobór obniża poziomu testosteronu i powoduje zaburzenia potencji.

Dobrym sposobem na zapewnienie sobie odpowiedniej dawki witamin i minerałów jest suplementacja preparatami skomponowanymi z uwzględnieniem potrzeb męskiego organizmu – np. Androvit. Wystarczy przyjmować jedną kapsułkę dziennie, żeby zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na najważniejsze składniki mineralne i witaminy.