Dobre nasienie, czyli jakie?

Proces starania się o dziecko może być dłuższy, niż pozornie się wydaje, ponieważ jak alarmują statystyki – coraz więcej mężczyzn ma problem z jakością nasienia. Z czego to wynika i jak poprawić spermę tak, by doczekać się upragnionego potomstwa?

 

Przyczyny problemów z nasieniem

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, zawartość prawidłowo zbudowanych i pozbawionych defektów plemników w nasieniu powinna wynieść minimum 4%, aby mężczyzna był zdolny do spłodzenia potomstwa. Jednak istnieje wiele czynników, które skutecznie obniżają nie tylko ten odsetek, ale także samą ruchliwość plemników, w konsekwencji prowadząc do problemów z zapłodnieniem. Wśród najczęstszych przyczyn obniżenia jakości nasienia wymienia się m.in. niezdrowy tryb życia, niewłaściwą dietę, stosowanie używek i otyłość. W niektórych przypadkach wystarczy więc wyeliminować szkodliwe dla ejakulatu czynniki, żeby w niedługim czasie móc cieszyć się ojcostwem.

Jak poprawić jakość nasienia u mężczyzny?

W poprawie jakości spermy, a tym samym płodności, mogą pomóc zmiany jadłospisu. Do diety dobrze jest włączyć L-karnitynę, znajdującą się w mięsie, produktach mlecznych i drożdżach. Korzystnie wpływa ona na cały proces spermatogenezy, wspomagając tworzenie się dużej ilości zdrowych, prawidłowo zbudowanych i ruchliwych plemników. Równie ważnym elementem diety wspomagającej płodność jest cynk. Bierze udział w wytwarzaniu testosteronu, a także pozytywnie wpływa na jakość ejakulatu. Jego źródłem są ostrygi, nasiona dyni, sezam, wątróbka cielęca, kiełki pszenicy, arbuzy. Selen z kolei poprawia ruchliwość plemników, a znaleźć go można m.in. w orzechach, tuńczyku, nasionach słonecznika, śledziach i wątróbce wieprzowej. Warto także sięgnąć po witaminy dla mężczyzn na poprawę nasienia – zarówno pod postacią suplementów diety, jak i naturalnych źródeł pokarmowych. Przykładem zbilansowanego preparatu, przygotowanego m.in. z myślą o przyszłych ojcach, jest Androvit, zawierający witaminy i minerały, których potrzebuje męski organizm.

Badania kontrolne

Oprócz zmiany nawyków żywieniowych, stylu życia i sięgnięcia po preparaty poprawiające jakość nasienia, warto także wykonać badania profilaktyczne, pomagające ocenić ogólny stan zdrowia, określić czynniki ryzyka związane z bezpłodnością i odpowiednio wcześnie podjąć właściwe kroki przybliżające mężczyznę do posiadania upragnionego potomstwa.